کرمانشاه‎ ‎تاریخ کهن
آشنائی با تاریخ کرمانشاه از گذشته تا به امروز  
قالب وبلاگ
روغن کرمانشاهی یا روغن حیوانی نوعی روغن است که در بهترین نوع آن را در کرمانشاه از شیر گاو و گوسفند به دست می‌آورند و در مقابل روغن نباتی به معنی مطلق روغن زرد نیز استعمال می‌شود.

روغن حیوانی از نوعی کرهٔ محلی به‌دست می‌آید که از به هم زدن دوغ در مشک تهیه می‌شود. ابتدا دوغ تهیه شده از ماست را درون مشک ریخته و پس از تکان دادن مشک، کره را از دوغ جدا می‌کنند. سپس کره را درون دیگ‌های بزرگ ریخته و به ملایمت حرارت می‌دهند. در اثر حرارت، آب کره تبخیر و روغن آن که چربی حیوانی است باقی می‌ماند.

طعم این روغن بستگی زیادی به نحوه خوراک و چرای دام دارد[

؛ به‌دلیل چرای گله‌های گوسفند منطقه غرب ایران در مراتع پر علف، این روغن از طعم و مزهٔ خاصی که حاصل گیاهان معطر کوهی می‌باشد برخوردار است

[ دوشنبه ۱۳۹۳/۰۱/۱۸ ] [ ۱۵:۳۴ بعد از ظهر ] [ ایمان خانی ]

سوغات کرمانشاه

در بازار کرمانشاه نان برنجی پزها با قرار دادن نان برنجی‌ها روی سینی به مشتریان اجازه امتحان کردن شیرینی هایشان را می‌دهند.
ردیف اول نان خرمایی، ردیف دوم کاک، ردیف سوم نان برنجی
 
 

 

سوغات

نان برنجی، کاک، روغن کرمانشاهی و نان خرمایی.

نان خرمائی

    

نان برنجی

صنایع دستی

گلیم، گیوه، جاجیم، موج، انواع آلات موسیقی(دف، تنبور، تار، دیوان و سه‌تار) و چرم.

گیوه

غذاها

ترخینه، خورش خلال بادام، دنده کباب کرمانشاهی، سیب پلو، آش عباسعلی و آبگوشت کرمانشاه.

 
[ دوشنبه ۱۳۹۰/۰۴/۰۶ ] [ ۱۶:۱۸ بعد از ظهر ] [ ایمان خانی ]

من منبع ارایه شده را چک نکردم صحت یا صقم مطلب با مرجع  اینترنتی ارائه شده!

كرمانشاه از دير باز به داشتن شيريني‌هاي خوشمزه و معروفي چون نان برنجي، شكري ، خرمايي و كاك زبانزد بوده است. نان برنجي و كلوچه شكري از توليدات معروف و بسيار خوشمزه و مقوي استان كرمانشاه است كه بالغ بر يك قرن است كه سوغات شهر كرمانشاه به حساب مي آيد. مي‌توان از پيشكسوتان در اين امر از مرحوم حاج اميد علي كلوچه پز ، مرحوم حاج حيدرعلي فوائدي ، مرحوم علي اكبر شكرريز ، مرحوم حاج عباس جعفري و بسياري اساتيد ديگر ياد كرد.

نان برنجي يا كلوچه برنجي را از تركيب آرد برنج، روغن ، شكر و تخم مرغ ، روغن حيواني يا نباتي ، زعفران ، هل ، آب ، گلاب و دانه حرفه تهيه مي- كنند. براي تهيه نان شكري هم از آرد گندم به جاي آرد برنج استفاده مي‌شود .نان برنجي انواع گوناگوني نيز دارد كه از آن ميان مي‌توان به نان برنجي ساده و نان برنجي زعفراني اشاره كرد. نكته جالبي كه در خصوص نان برنجي وجود دارد اين است كه در روايات معصومين (ع) هم به فوايد نان برنجي اشاره شده است، به طوريكه در كتاب نسخه‌هاي شفا بخش تاليف، علي محمد حيدري نراقي از امام رضا (ع) نقل شده: " چيزي سودمند تر از نان برنجي براي معده مسلول وجود ندارد. "

[ شنبه ۱۳۹۰/۰۴/۰۴ ] [ ۱۶:۱۷ بعد از ظهر ] [ ایمان خانی ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

این وبلاگ مکانهای تاریخی،تفریحی،زیارتی و سیاحتی نگین سبز غرب کشور استان کرمانشاه را به شما مسافران عزیز معرفی میکند... امیدوارم این وبلاگ جوابگوی سوالات شما عزیزان باشد... i.khani@ymail.com

09188391447 خاني